Piedzīvojums: Bolderāja

Bolderāja, šķiet, ir mītu un leģendu apvītākā Rīgas nomale, varbūt līdzās Maskačkai. Vietējie ērtības labad sava rajona nosaukumu ir saīsinājuši, nereti “Bolderāja” vietā izmantojot “Boldža”. Arī šis stāsts būs no vietējo perspektīvas – par tādiem varam sevi saukt jau vairāk nekā desmit gadus. Un ik reizi, kad pieminām savu dzīvesvietu centra paziņām, taksistiem vai teju jebkuram rīdziniekam un pat nerīdziniekam, saņemam gandrīz vai ordeni par savu drosmi dzīvot Bolderājā. “Kāpēc jūs dzīvojat Bolderājā? Ārā iet nav bail?” – tādi ir jautājumi par nošķirto pasauli.  Arī vietējie Boldžu reti asociē ar Rīgu – “Es aizbraukšu uz Rīgu,” tiek lietots daudz biežāk, nekā “Es aizbraukšu uz centru.” Šī tiešām ir savāda un ļoti sevišķa apkaime. Bolderāja ir piedzīvojums. Ar šo stāstu vēlamies iedrošināt doties Bolderājas piedzīvojumā. Te iedvesmai daži mums tuvi maršruti (cilvēku, vēderam, koka un betona Bolderāja, kolorīts ap Bolderāju un Bolderājas daba). Iespējams, visaizraujošāk būs meklēt savu Bolderāju.

Cilvēku Bolderāja 

            Arī mēs paši piederam pie Bolderājas “kontingenta” (tieši šis apzīmējums tiek bieži attiecināts uz šejienes iedzīvotājiem). Cilvēki visur un jo īpaši te ir tie, kas vietai piešķir tās unikālo ritējumu un īpatno dabu. Bolderāja ir kultūru kokteilis, tāda tā bijusi laiku laikos. Bolderājas ciems radies Krievzemes loču vajadzībām, latviešu zvejnieki tirgojušies upmalās un poļu jūrnieki piestājuši krogus un prieka māju vilināti. Šodien Bolderājas centra maiznīcā sieru sien azerbaidžāniešu ģimenes mamma, rindā pēc kebaba stāv spāņu jaunieši no Latvijas Jūras akadēmijas, krievu babuškas maršē uz dievkalpojumu vai “Maximu” un fabriku strādnieki – mājās no nakts maiņas. Ne tikai tautību, bet arī dažādu sociālo slāņu biezums ir varens. Nereti pār daudzdzīvokļu namu pagalmiem izdarīgie velk veļas mašīnas vai pat stumj veselus iepirkumu ratus, pilnus ar visu noderīgo, kas atrasts pie atkritumu tvertnēm. Īrijas latvieši plātās dzimtajos bāros. Uzņēmēji ap villām paaugstina sētas. Entuziasti atjauno koka namus un glābj cietokšņus. Kamēr tīņi apzīmē žogus, citi Mūzikas skolā mācās spēlēt čellu.

Satiekot kaimiņu Valentīnu un viņa kompanjonu Buterbrot (jeb vienkārši Buķiku), vienmēr paliek priecīgāk. Lai arī sirmgalvim pārvietoties kļūst aizvien grūtāk, uz jautājumu “Kā klājas?” Valentīns ik reizi atbild “Višij klas!” Ar “Užas v Ukraine” mēs, protams, katrs domājam, ko citu. Šo tēmu labāk neskaram. Arī cenas aizvien tiek sauktas rubļos. Agrāk viņš bija veiksmīgs grādīgā biznesmenis savā dzīvoklī. Tagad Valentīns ir mums lielisks dārza ķirbju un sevišķas baltkrievu melnās šokolādes dīleris – tagad Valentīns savai precei kvalitāti mēra kakao procentos, nevis grādos. Ārija dežurē lieliskajā Bolderājas diennakts bārā – veikalā. Viņas loma ir it kā sargāt, it kā uzraudzīt notiekošo. Es tomēr domāju, ka Ārija drīzāk pilda vietas gara funkciju. Viņu visbiežāk var sastapt ar lupu ieurbušos kādā grāmatā vai laikrakstā. Tomēr uzticīgākajiem bāra klientiem – vai tie būtu lētā alus kārotāji vai tepat cepto cīsiņu mīklā cienītāji – Ārija nekad neliedz garas sarunas par lokālajām aktualitātēm un savas dzīves līkločiem Boldžā. Deniss Rītabuļļos aizvien iet jūras zvejā, bet nesezonā organizē nakts braucienus pa upi – dara visu lai paliktu dzimtajās mājās zvejnieku ciematā. 

Ja ir vēlme uzzināt bolderājiešu stāstus un griba ar tiem dzīvot vai sadzīvot, tad šī vieta ir aizraujoša. Atbildot uz jautājumu – jā, mēs ejam ārā vakaros, arī naktīs klīstam pa šejienes nostūriem. Bolderāja drīzāk ir savrupa valstība dažādiem īpatņiem, nevis noziegumu midzenis. Mēs mēdzam malkot alu bāros sarunās ar dzīves veiksminiekiem un pabērniem. Pļāpājam ar kaimiņiem un garām-klaidoņiem. Cilvēku iepazīšanas maršruts jāveido pašiem. 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s